Bottle Caps
- (5)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (3)
- (9)
- (37)
- (33)
- (1)
- (6)
- (21)
- (2)
- (1)
- (4)
- (3)
- (55)
- (1)
- (8)
- (260)
- (1)
- (6)
- (37)
- (403)
- (1)
- (2)
- (3)
- (8)
- (4)
- (2)
- (45)
- (3)
- (4)
- (315)
- (60)
- (5)
- (1)
- (16)
- (80)
- (1)
- (56)
- (18)
- (16)
- (16)
- (62)
- (3)
- (2)
- (3)
- (259)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (4)
- (66)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (36)
- (55)
- (64)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (11)
- (1)
- (81)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (82)
- (13)
- (1)
- (2)
- (1)
- (10)
- (1)
- (15)
- (1)
- (90)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (6)
- (2)
- (14)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (128)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (331)
- (11)
- (1)
- (1)
- (4)
- (6)
- (285)
- (1)
- (6)
- (1)
- (4)
- (24)
- (3)
Filtered Search Results
Qorpak™ Black Polypropylene Glass Dropper Assemblies
Provides clear content visibility. Qorpak™ Black Polypropylene Glass Dropper Assemblies are ideal for controlled amounts of liquid.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Diameter (English) | 0.11 in. |
| For Use With (Equipment) | Wide mouth bottle |
| Product Type | Threaded Screw Cap |
| Color | Black |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Wide mouth bottle |
| Product Type | Threaded Screw Cap |
| Color | White |
| Material | Metal |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Liner Material | Pulp/Polyethylene |
| Sterility | Non-sterile |
KemX Wide Mouth Media Bottle Cap
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Replacement cap for KemX GL45 Wide Mouth Media Bottle.
| Thickness (Metric) | 25.5 mm |
|---|---|
| Height (Metric) | 25.5 mm |
| Shape | Cylindrical |
| Thread Size (Metric) | GL 45 |
| Product Type | Media Bottle Cap |
| Diameter (Metric) | 53.9 mm |
| Mouth | Wide |
| Neck Finish | L4 mm |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
| Sterility | Non-sterile |
Synthware™ Septum
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Replacement PTFE Lined Silicone Septums
| Product Type | Septum |
|---|---|
| Color | White |
| Quantity | 1 Ea. |
| For Use With (Application) | Organic Synthesis |
| Sterility | Non-sterile |
Synthware™ Threaded Cap
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Thread Cap For GL10
Qorpak™ ValuLine F217 and PTFE Lined Polypropylene Caps
Help to keep bottle or jar contents free of odor and taste interference
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Wide mouth bottle |
| Product Type | Lined Cap (Ribbed) |
| Color | White |
| Packaging | Bulk |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Liner Material | F217, PTFE |
| Sterility | Non-sterile |
Qorpak™ White Polypropylene Hole Caps with Bonded PTFE/Silicone Septa
No slipping away of septa from cap while injecting
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Wide mouth bottle |
| Product Type | Threaded Screw Cap |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Liner Material | PTFE/Silicone |
| Sterility | Non-sterile |
Qorpak™ Black Phenolic Pulp/Aluminum Foil Lined Caps
Ideal for non-acid and non-alkaline products. Qorpak™ Black Phenolic Pulp/Aluminum Foil Lined Caps are typically used for food applications.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Color | Black |
| Material | Phenolic Resin |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Liner Material | Pulp/Aluminum Foil |
| Sterility | Non-sterile |
Qorpak™ Unlined Polypropylene Caps
Polypropylene caps are known for good impact strength, durability, cost-effectiveness, thermal resistance, and pliability.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Wide Mouth Bottle |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
Qorpak™ Green Thermoset F217 and PTFE Lined Caps
Offer wide range of chemical compatibility and high temperature tolerance
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Wide mouth bottle |
| Product Type | Threaded Screw Cap |
| Color | Green |
| Material | Thermoset |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Smooth |
| Liner Material | F217, PTFE |
| Sterility | Non-sterile |
Qorpak™ Dropper Assembly with Squeeze Bulb and Glass Pipette
Dropper assemblies are ideal for dispensing controlled amounts of liquid.
Synthware™ Nylon Cap
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
With PTFE protected silicone liner
| Product Type | Threaded Screw Cap |
|---|---|
| Color | Red |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Nylon |
| For Use With (Application) | Organic Synthesis |
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Wide mouth bottle |
| Product Type | Threaded Screw Cap |
| Color | White |
| Material | Metal |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Liner Material | Pulp/Aluminum Foil |
| Sterility | Non-sterile |